Şehrin İçinden Çantalar: Zeynep Balaban

September 7, 2013

Hikayesi olan parçaları kullanmayı, herbiri kendi ismiyle anılan ayakkabıları giymeyi seviyorum. Zeynep Balaban’ın tasarımlarını ve esin kaynaklarını gördükten sonra keşke bir de bu gibi projelerle o esin kaynaklarının hayatlarına da dokunabilsek diye düşünmeden edemedim. 

“Bu ürünler yaşadığımız şehirdeki hayatin basit bir yansımasıdır. Tasarlayıp ürettiğim ürünlerde çoğunlukla endüstriyel nesneler için üretilmiş çeşitli malzemeleri biraraya getiriyorum. Bunların birçoğu farklı amaçlar için üretilmiş olan metaryaller oluyor. Çantalar aynı zamanda kişisel kullanıma göre de şekillendirilebiliyor. Bu ürünleri şehrin yaşayışından aldığım ilhamla oluşturdum. Bunlar, temizlik işçileri, kağıt ve teneke toplayıcıları, seyyar satıcı ve pazarcıların günlük ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirdikleri alet, eşya ve malzemelerin yorumlanarak uyarlanmasıdır.

Tasarladığım yeni deri seride ise, derinin plakalarındaki ham kesimlerle malzemenin kaba, basit, kökten halini kullanarak, “deri çanta estetiğine” aslolan malzemenin kendisidir diyen yeni bir bakış getirmek istedim.”

Zeynep Balaban kendi tasarımlarını yukarıdaki cümlelerle ifade ediyor. Aslen İç Mimar olan tasarımcının şehrin dokusundan bu denli etkilenmesi, tasarımlarına şehrin gözden kaçırdığımız detaylarını yansıtması beni çok etkiledi.

Tasarımcının koleksiyonunda sadece deriden üretilmiş parçalar yer almıyor; keçeden üretilmiş çantalar ve benim için en can alıcısı da geridönüştürülmüş malzemeden üretilmiş çantalar yer alıyor.

Tasarımcının web sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Ürünlerine ise İstanbul Modern Mağaza ve İkonogami‘den ulaşabilirsiniz.

Keyifli incelemeler!

S.evval


%d bloggers like this: