BUTİK DOSYASI: #3 YİRMİBİR METREKARE BUTİK -Bursa-

October 17, 2013

Butik Dosyası’nı hazırlamaya başladığımda yalnızca İstanbul’daki butikler hakkında yazmayı planlarken, İstanbul dışında da birbirinden değerli tasarımcılarımızın ürünlerini ilgilenenlere ulaştıran butiklerin varlığını görünce onlar hakkında yazmadan duramadım. Madem bir işe giriştik, o zaman hakkını verelim 🙂 Üçüncü durağımız Bursa’daki duraklarımızın ilki!

Bursa’ya gitme ve butiği ziyaret etme şansım olmadı yazık ki. Yirmibirmetrekare’yi Instagram’da çok uzun zaman evvel keşfettim ve takibe aldım. Zira benim için burada yer verdiğim isimlere ait tasarımların farklı şehirlerden ulaşılabilirliğini takip etmek de oldukça önemli. Hal böyleyken her ne kadar ben gidip göremesem de, zaman zaman butik sahiplerinden minik yazılar isteyip severek paylaşacağım. Elçin Hanım da ricamı kırmayarak butiğini ve butiğinin ortaya çıkış hikayesini anlatan çok güzel bir yazı yazmış. Ona ne kadar teşekkür edeceğimi şaşırmışken, samimiyetin satırlardan dahi anlaşılabiliyor oluşundan da ayrı bir mutluluk duyduğumu belirtmeliyim.

Dilerim bu yazıyla farklı şehirlerdeki butiklerin raflarında ürünlerinin yer almasını arzu eden tasarımcılarımıza da ilham vermiş oluruz 😉

Gazi Üniversitesi kimya mühendisliğinden mezun olduktan sonra mesleğimin paralelinde uzun yıllar tekstilde çalıştım. Yaptığım iş ile yapmak istediğim iş maalesef aynı değildi. Karar vermenin, işi yapmaktan zor olduğunu bu dönemde anlamış oldum. Karar verdikten sonraki kısım zor gibi gözükse de benim için en kolayı oldu. Ve şu an sahip olduğum Yirmibirmetrekare Butik’i açtım. Kişinin sevdiği işi yapmasının ne kadar önemli olduğunu böylece görebildim.

İsim konusuna gelince Türkçe bir isim olması ilk tercihimdi ve ‘adı ile özdeş‘ bir dükkanım oldu.

Yirmibirmetrekare butiği tek bir cümle ile tanımlamam gerekirse “alanını bilen sınırsız butik” diyebilirim. Tasarım ve yurtdışından firmalarla da çalışıyorum ama bunların hiç biri gerek şart değil. Butikte sunulacak ürünleri seçmemdeki tek kriterim de beğenmem, sevmem.

Kısacası beğendiğim, sevdiğim herşeyi sunabildiğim, paylaşabildiğim bir dükkan Yirmibirmetrekare Butik.

Yirmibirmetrekare Butik popüler kültür ile beslenen bir butik olmadığı için seçimlerim de bu yönde olmuyor. Butik ve tasarım pahalıdır algısını kırmak için özellikle fiyatlarımızı çok uygun tutuyoruz.

Yirmibirmetrekare Butiğin raflarını bugünlerde “Pioki” ve “edaongundesignbags” çantalar ile beraber Nihi tasarım bez çantalar süslüyor.
Bir taraftan Gingers Wardeobe‘un ayakkabıları tüm dikkat çekiciliği ile size bakabiliyor.

D’arc By İlknur Karasoy’un tasarımları, will boom markasının doğal taşlı, iyi dilekler içeren ürünleri, you design’ın kişiye özel aksesuarları, mirenda jewelry şu an Yirmibirmetrekare butik alanı içerisindeler.

Yirmibirmetrekare butikte satılan kıyafetlerin çoğu sadece 1 adet olarak geliyor bu yüzden de gördüğünüz bir ürünü bir daha görme ihtimaliniz çok düşük.

Yirmibirmetrekarebutik kapısından girdiğiniz andan itibaren sizi karşılayan müzik eşliğinde sunduğumuz ürünler ile kendi tarzımızı yansıtabildiğimizi düşünüyorum. Her butiğin kendine ait bir tarzı olması gerektiğini düşündüğüm için de bizim tarzımızı seven kişilerle beraber olmak bu işin en keyifli kısmı… Yirmibirmetrekare butiğe; “Gelmemen önemli değil,gelseydin önemli olurdu” (Özdemir Asaf)

İletişim:

 

 

 

 

 

 

← BUTİK DOSYASI #2

BUTİK DOSYASI #4 →


%d bloggers like this: