Tox Leather by Eser Daşdemir #1

November 1, 2013
Tox Leather by Eser Daşdemir #1

 

Tox Leather, derinin en doğal işçiliğiyle üretilen birbirinden özel çantalar üreten yerli markalar arasında. Çantaların hikayesi kadar tasarımcısının hiyakesine de ilgi duyacağınızı düşündüğüm bu markayı daha yakından tanıtmaya çalışacağım.

Hangi ürününden söz etsem, hangi birinden başlasam dediğim o markalardan biri de Tox Leather. Satchel modelleri -hele ki formların dışına çıkmış olan o gri piramit çanta!-, omuz çantaları derken özellikle iPad kılıfları ve tütün kılıfları ile dikkat çekiyor Tox. Pek tabii kemerler, bileklikler ve harness modelleri de ürünlerin arasındaki yerini almış. Bana soracak olursanız, azıcık daha büyük olsa -hatta ona bile gerek yok ya!- yukarıdaki lacivert tütün kılıfı elinizi kolunuzu sallayarak eğlencenin tadına varmak istediğiniz gecelerde size eşlik edebilecek çok şık bir cüzdana dönüşebilir.

Tox leather tamamen el yapımı ve 1. kalite deri kullanılarak yapılan çanta ve aksesuar markasıdır. Kısaca ‘only leather goods’ sloganını kullanıyoruz. Biz ürünlerimizde sadece deri kullanıyoruz, astar için dahi olsa başka hiçbir malzeme kullanmıyoruz bu nedenle genelde bufalo veya dana derisi ürünler üretiyoruz.

Ürünlerimizin çoğu az sayıda ve kişiye özel tasarlanan benzersiz ürünlerdir. Üretim yerimiz istiklal caddesinde şimdilik yurtdışına satış yapıyoruz. Tabii ki etsy üzerinden yurtiçi satışlar da yapıyoruz.

Markanın yaratısı Eser Daşdemir böyle anlatıyor Tox’u. Evet, şu an için yalnızca yurtdışına yönelik satışlar; ancak Etsy’den satın almanız ya da Eser Hanım’a mail atarak bir çözüm üretmeniz mümkün. Kaldı ki güzel haberlerim devam ediyor. Satışlar Les Ottoman’da ve Tox Leather’ın web sayfası üzerinden de yapılıyor.

Peki ya tasarımcımız kimdir? Nasıl merak sarmıştır bu işe? Bu soruyu sormadan duramıyorum; zira bugüne kadar burada ağırladığım isimlerin çoğu çok farklı meslek dallarından gelmekte. Eser Hanım da tıpkı onlar gibi. Siyasal Bilgiler mezunu. Bu beni deri işine nasıl girdiği konusunda daha da meraklandırırken yanıt çabuk geliyor:

Ben Istanbul Üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi mezunuyum, bir süre bu alanda işler yaptıktan sonra biraz da cevremin isteği üzerine çantalar tasarlayıp dikmeye başladım (başlangıçta sadece kendim için ve yakın cevrem için yapıyordum) talep artışıyla tamamen bu işe girmiş oldum.(aslında bütün hikaye İtalya’da gördüğüm bir çantayı burda bulamamam ile başladı) Aslında lise yıllarımdan beri kendim için tekstil ve aksesuar tasarlar yapar giyer çıkardım şimdi bunu asıl işim haline getirdim ve bundan sonrada bu şekilde devam edeceğe benziyor.

Tox’un varoluş hikayesi böyle. Ben bulunamayan o çantaya şükranlarımı sunuyorum 🙂

Eser Hanım’a ve Tox Leather’a Türkiye’deki satışlarında da başarılar diliyorum. Müptelası olduğum markalar arasında, gözüm sürekli üstlerinde olacak.

Satış Noktaları:

 

 Arkası yarın →

 


%d bloggers like this: