#bebiscarpin vol.1 : Merto’nun Pabuçları

November 26, 2013
#bebiscarpin vol.1 : Merto’nun Pabuçları

 

Merto’nun annesi Öyküm Tarlacı ile Merto’nun pabuçları hakkında yaptığımız minik söyleşi belki senin de bebeğin için yapacağın ayakkabı seçimlerinde yol gösterici olabilir. Ne dersin?

  • Merto’nun tam adı soyadı: Mert İsmail Tarlacı
  • Merto’nun doğum tarihi: 15 / 09 / 2011
  • Merto’nun şu anki yaşı (yaş+ay): 2 yaş 2ay (25 / 10 / 2013)

Merhaba Öyküm! Shukineshu’nun ilk konuk annesi olduğun için kocaman teşekkürler! Bize (en başta) @bywonderland takipçilerinin sevgilisi olan Merto’nun ayakkabı seçimlerinden söz etmeden önce kendinden ve stilinden söz etmek ister misin?

Öyküm: Merhaba, Shukineshu beni ve Merto’ yu konuk ettiği için çok mutlu olduk, öncellikle çok teşekkür ederiz.

31 Yaşında bir Merto annesiyim 🙂 Kendi işimi yapıyorum ve haftanın 3 günü çalışıyorum kalan günlerimi de Mertoyla geçiriyorum. Her kadın gibi bende ayakkabı ve çanta hastasıyım. Hatta sadece ayakkabı hastasıyım. Şu yada bu stile sahibim diyemem ama her çocuklu kadın gibi rahat ve modern bir stil edinmeye çalışıyorum.  Kimseye tavsiye etmem ama ben bebeğim olduktan sonra önce o ve onun stili sonra ben diyenlerdenim sanırım.

Ben dahil pek çok kişi Merto’nun kendisi kadar stiline de hayran. Peki Merto’yu giydirirken nelere dikkat ediyorsun; ya da doğumundan evvel onun için hayal ettiklerini bugün görebiliyor muyuz Merto’nun stilinde? Ya da senin kadar Merto’nun stiline katkıda bulunan kimler var? Bu sorulara Merto’nun bir ilham kaynağı var mıdır diye de ekleyebiliriz eğer istersen :)

Öyküm: Her anne gibi bende oğlumu giydirirken öncellikle rahatına önem veriyorum ama bu rahatlık demek sürekli eşofman giydirmek anlamında değil 🙂 Hem rahat hem şık görünen küçük bir genç adam çıkarıyoruz sokağa. Doğumdan önceki hayaller çok kısa süreli oluyor. İnanılmaz bir hızla büyüdükleri için hayal ettiklerimin hepsini en fazla bir veya iki kere giydirebildim. Merto’nun stiline en çok katkıda bulananlar teyzesi ve anneannesi. Hatta teyzesi için Merto’nun stil editörü diyebiliriz. Öyle ki bazen sadece fotoğraf çekmek için 3-5 kere üstünü değiştirdiğimiz oluyor.

Tüm bunların üstüne ayakkabılara dönecek olursak, aklında kaldığı kadarıyla Merto’nun doğumundan evvel kaç çift papisi vardı aklında ve doğumdan sonraki süreçte bunların tümünü giyebildi mi?

Öyküm: Merto doğmadan önce teyze ve anneannesi Mert’in dolabını hazırlamak için Amerika’ya gitmişlerdi. O yüzden Mert ayakkabı konusunda çok şanslıydı. Doğduğunda giyinmeye hazır hemen hemen 10 çift ayakkabısı vardı. Hepsininin hakkını verdik diyemem ama hepsi en az bir kere giyinilip fotoğraflandı

Bebek giysileri kendi başına ele alınması gereken ve her bebeğin büyüme hızına göre farklılık gösteren başlı başına bir konu; peki senin annelere doğum öncesindeki bebek ayakkabısı alışverişleri için kendi deneyimlerinden yola çıkarak verebileceğin tavsiyeler var mı?

Öyküm: Bebekler ilk bir sene ayaklarında ayakkabıyı çok uzun süre tutmadıkları için çok fazla ayakkabı alınması anlamsız demek istiyorum ama özellikle erkek anneleri için bebeğine ayakkabı almak kadar mutluluk verici bir şey olamaz. Bizim ülkemiz erkek çocuk kıyafeti konusunda çok kısıtlı olduğu için ben kendimi (kabul ediyorum çokta sevdiğim için) ayakkabı alışverişine kaptırdım. Ama işin aslı hiçbir bebek ilk 6 ayında ayakkabıyı ayağında  tutmuyor. O yüzden mümkün olduğu kadar az sayıda ayakkabı almak en akıllıcası. Doğum öncesi her anne bebeğinin çok minik olacağını hayal ettiği için genelde ayakkabıları da çok minik alıyoruz ama bebek 3,5 kilonun biraz üstünde doğarsa yenidoğan  olarak satılan hiçbir ürün bebeğe olmuyor. O yüzden alınacak ayakkabıların da 1-3 ay aralığında olması en mantıklısı.

Merto kaçıncı ayında yürümeye başladı? Bize yürümeye başlamadan evvelki ve yürümeye başladıktan sonraki gerek ev gerek sokak papileri arasındaki farklılıklara, bunun yanı sıra senin bilhassa seçimlerini ayakkabılarda nelere dikkat ederek yaptığına ilişkin neler anlatabilirsin? Malzemesi mi iç pedi mi…ne önemli senin için Merto’nun ayakkabılarında?

Öyküm: Merto erkek bebeklere göre biraz erken, 11 aylıkken kendi başına yürüyebiliyordu. Yürümeye başlamadan evvelki bütün ayakkbıları tamamen görüntü amaçlıydı.Bazısının altı sert bazısınınki yumuşaktı. Yürümeye başlayınca doktoruna danışarak aldık ilk yürüme ayakkabılarını. Onlar da genelde boğazlı, ortopedik ve sert tabanlı oluyor maalesef. Ev ayakkabısı diye bir şey olmaması gerektiğini öğrendik, bebeklerin ayak kasları çıplak ayakla yere basarak gelişiyormuş. O yüzden kışın çorapla yazın çıplak ayak gezdiriyoruz Mert’i evde. Şuan da Mert’in en çok önem verdiğimiz kıyafeti ayakkabıları. Çünkü ayakları rahat etmediğinde çok mutsuz oluyor ve mutlaka bunu belli ediyor. O yüzden kıyafet harcamasının büyük bölümünü ayakkabıya veriyoruz. Mümkün olduğu kadar terletmeyen, ayak çukuruna tam oturan ve parmak kısmından sıkıştırmayan ayakkabıları tercih ediyoruz.

Erkek çocukların ayakkabı eskitme hızı bilhassa erkek çocuklarının futbola ilgi duymaya başlamaları ile birlikte kız çocuklarına inanılmaz bir fark atıyor. Ancak gördüğümüz kadarıyla Merto daha şimdiden enerjisine yetişilmeyen bir küçük adam. Yine de ayakkabıları eskitecek fırsatınız oluyor mu; ayrıca bu hareketlilik ayakkabı seçimlerinde farklı özellikler aramanıza neden oluyor mu?

Öyküm: Hızlı büyümesinden dolayı bazen bir ayakkabıyı sadece 3 hafta giyebiliyor ama yine de eskitiyor.

Özellikle 1 yaşından sonra parka her gittiğinde kum, taş, su  ne varsa etrafta mutlaka bir ayağıyla yokluyor 🙂  Çok hareketli olduğu için genelde spor ayakkabı alıyoruz Mert’e. En çok onlarla rahat ediyor.

Gelelim çıplak ayaklara. Ayaklar ne kadar güzel ayakkabıların içinde olursa olsun en mutlu ayak çıplak ayaktır… Evde ya da doğada Merto’nun ayakları ne kadar özgür kalıyor ve bu senin özellikle yaratmak istediğin bir özgürlük mü?

Öyküm: Kesinlikle. Bütün yaz bahçede ve kumsalda çıplak ayak gezdi Mert. Kışın çok alıştığı için kapalı ayakkabıya, yazın ilk başlarında çorapsız ayakkabı giyinmeye ve çıplak ayağa geçişte biraz zorlandı ama rahatına kavuşunca sorun yaşamadık. Mert tam bir başak erkeği 🙂  O yüzden çimlere de çıplak ayak basmakta zorlansa da topunu sürekli o tarafa attığım için ona da alıştı 🙂

Peki Merto’nun anne ve babasına ayakkabı seçimlerine ya da ayak özgürlüğünün kısıtlanmasında başkaldırdığı oluyor mu? Özellikle anne adaylarına bu konuda önerilerin var mı?

Öyküm: 1,5 yaşındayken mağazada tutturduğu için onun beğendiği ayakkabıyı almak zorunda kaldık. Bütün bir yaz 10 kere denememe rağmen çığlık çığlığa ayağından çıkarttığı için bir ayakkabıyı heba etti. Yani artık ayakkabı seçimleri tamamen kendisine ait. Almadan önce mutlaka giydirip tepkisine bakıyoruz. Eğer ses çıkartmazsa anlıyoruz ki rahat, o zaman alıyoruz. Geçen hafta artık terlik giyebileceğini düşündüğüm için internetten sipariş verdim ama kesinlikle giydiremiyorum.

Yani 1 yaşından itibaren ayakkabılar denenerek alınmalı. Kendileri rahatsız olduğunda bunu mutlaka dile getiriyor veya belli ediyor.

Bebek ayakkabıları kadar onlara ayrılan bütçede önemli elbette. Farklı gelir düzeylerine sahip ailelere de fikir vermek adına da ele alacak olursak, senin bebeğinin sağlığı için en iyisi olduğuna inandığın ayakkabılar hangi fiyatlardan başlıyor?

Öyküm: 120 TL’den başlıyor. İki yaşında çocuk için bu para verilir mi denilebilir ama verilmesi gerekiyor.

Kıyafetler noname olabilir, alternatif çok fazla olabilir ama ayakkabı öyle değil. Eğer ki çocuğunuzun rahat ve sağlıklı bir ayakkabı giyinmesini istiyorsanız bütçenin en önemli kısmını ayakkabıya ayırmanız gerekiyor.

Sorularımıza yanıt alırken Merto’nun vaktini çalıp da canını sıkmadığımızı umuyorum. Sabırla verdiğin yanıtlar için teşekkür ediyor, analı oğullu öpücüklere boğuyoruz sizi :::) Mutlulukla geçireceğiniz bir ömrün yanında, belki ilerleyen yaşlarda yeniden Shukineshu’da buluşmak dileğimizi de eksik etmiyoruz! :::)

#Bebiscarpin Nedir?


%d bloggers like this: