Pınar Arkun Design Shoes

January 22, 2014
Pınar Arkun Design Shoes

 

Kasım ayı içerisinde düzenlenen AYMOD sonrasında burada yer verdiğim isimler arasında Pınar Arkun da yer almaktaydı. O yazıyı hatırlamak isteyen olursa (ve tabii ki burada yer almayan başka ayakkabı modellerine ait birkaç kare de görmek isterseniz) buradaki linkten yazıya erişim mümkün 😉

Daha önce benim Pınar Arkun’u tanıma hikayeme burada yer vermiş olmama rağmen, onun ayakkabılarının hikayesine yer vermemiş olduğumu fark edince -üstüne bir de birlikte harikulade bir proje için kolları sıvamışken- onu yeniden ağırlamanın vakti geldi diye düşünüyorum. Ayrıca belirtmekte fayda görüyorum, daha blogumu (kapatmadan evvelki ilk versiyonunu) henüz başlatmamışken Türkiye’deki ayakkabı tasarımcılarına merakımı uyandıran, dolaylı olarak tanıdığım isimdir Pınar Arkun. Bu nedenle onu burada ağırlamak da, birlikte bir proje için kolları sıvamış olmak da büyük mutluluk.

Dokuz Eylül Üniversitesi GSF Moda Aksesuar Tasarım Bölümü mezunu olan tasarımcının, özel sektördeki çalışmaları Divarese’de görsel tasarım yöneticiliği yapmasının ardından kendi markasını kurmasıyla son buluyor. Ancak ben onu ilk tanıdığımda, yani henüz markasını kurduğunda karşımızda Türkiye’nin ilk gelin ayakkabısı koleksiyonunu hazırlamış genç bir kadın duruyordu.

Benim merakımsa Pınar Arkun’u gelin ayakkabısı tasarımına itenin ne olduğuydu. Pınar’dan aldığım yanıt beni hafifçe gülümsetti. Onu bir tasarımcı olarak gelin ayakkabıları üretmeye iten şey, aslında herhangi birimizin kendimiz ya da yakın çevremizden biri evleneceği esnada yaşadığımız o ideal gelin ayakkabısını bulma sürecinde yaşadıklarının ta kendisiydi: Komfor, şıklık ve tarz… Sanırım doğru sözcükler bunlar.

Özellikle o dönem düğünü olan arkadaşlarımın da ayakkabı bulmakta yaşadıkları sıkıntı ve bulduklarında da memnun kalmamaları… Aslında tamamıyla hayali bir projeydi, hayalimin peşinden gittim ve oldu 🙂 Hemen akabinde de günlük modeller çıkarmaya başladım. Ama benim tasarım anlayışım hep daha kaliteli ve estetik olanı yapmak üzerine; o sebepten yüzlerce yeni model çıkarmıyorum. Her çıkardığım model üzerinde çok düşünülmüş ve mesai harcanmış oluyor. Gelin modelleri için ilham kaynağım tabii ki romantizm. Belki de en romantik günü yaşarlarken giydikleri ayakkabıya aşık olsunlar istiyorum ben…

Aslında yalnızca Pınar’ın gelin ayakkabısı koleksiyonu değil, günlük ve abiye modellerinin tümü kişiye özel baştan tasarlanıyor her siparişte. Taşların yerini çiçek detayları, deri kurdalenin yerini saten ya da tül istenen boyutlardaki başka kurdaleler alabiliyor.

Günlük modellerin karakteristik özellikleri raflardaki yerini aldığı haliyle önplandayken, gelinlik modelleri düşündüğümüz zaman iş biraz değişiyor elbette. Bir gelin olarak kendini nasıl yansıtmak istiyorsun? Sanırım herşey bu soruda başlıyor ve son buluyor. Bu soru dahilinde, bir çift pabuç bambaşka bir karaktere bürünüp bir anda “sen” olabiliyor. Platform boyları, ökçe uzunlukları bir anda yükselip alçalmaya başlasa da şunu hatırlatmakta da fayda var: Seçtiğin ayakkabı, kalıbının müsaade ettiği ölçüde baştan tasarlanmaya elverişlidir. Yeni bir talepte bulunurken, bilhassa şıklık kadar komforu da önemsemesi gereken bir gelin adayının bunu aklından çıkarmaması gerektiğine inanıyorum.

Kendimi çok tekrar etmek istemesem de söylemek zorundayım ki, ben, Pınar’ın en vamp tasarımlarına dahi baktığımda illa ki nostaljik bir dokunuş yakalıyorum. Daha önceki yazımda da belirttiğim gibi, bu nedenle onun elinden çıkmış pabuçlar bana zamansız geliyor. Evet, Pınar modern şehirli kadının ayakkabılarını üretiyor; ama kadın adeta kendinden önceki kuşakları da içinde yaşatan bir kadın gibi geliyor bana.

…daha ziyade uzun süre giyilebilen, birçok giysi ile kombinlenebilecek modern kalıplara belki kişi için klasik olabilecek modeller yapmak istiyorum. Hem bir yandan giyimine tarz katmasını hedefliyorum bu modellerle.

Pınar Arkun tasarımlarında benim için önplana çıkan diğer unsur ise; güç. Pınar’ın koleksiyonunda öyle pabuçlar var ki, benim için kişinin günlük ruh haline göre yönlenmesi gereken türden çizgilere sahip bunlar. Bilhassa kışlık modellerindeki o “güç” vurgusu, beni çok cezbediyor. Ruh halinizin vasatın altında olduğu, kendinizi toparlamak için kendiniz dışında birşeylere ihtiyaç duyduğunuz o anlarda bu pabuçlar size ihtiyaç duyduğunuz şeyi vermeye hazır. Her zaman derim; doğru bir çift ökçe üzerinde iseniz, adımlarınızdan korksunlar! 😉

Romantik, güçlü, gelenekselden beslenen, bağımsız, aşık… Hangi kadınsın? Biri ya da illa ki hepsi olmana gerek yok… ama biliyorum ki; sen aslında göründüğünden daha fazlasısın.

Bu arada küçük bir haber de vereyim. 2014 sezonunda Vakko Wedding bünyesinde Pınar Arkun imzalı harikulade bir koleksiyon sizleri bekliyor. Benim tabirimle, kullandıktan sonra rafa koyup seyredalmalık bir koleksiyon hazırlamış Pınar. İlerleyen zamanda belki onları da sizlerle paylaşırım instagram’da.

Kendi markasını yaratmış ya da yaratım sürecinde biri olarak aslında marka işbirlikleri benim için yeni bir nefes almak gibi oluyor. Kendi atmosferimden çıkıp başka bir mekanda çalışmak gibi. Bu süreçte yalnızca yurtdışına, özellikle Avrupa ülkelerine çocuk ayakkabısı yapan bir firma için günlük-şık  ve abiye çocuk ayakkabıları tasarımı yaptım, bu alan farklılığı olarak da çok güzel bir deneyimdi.

Bunun dışında, şu an süregelen en büyük projemiz Vakko Wedding için hazırladığım koleksiyon. Tasarım ve üretim kısmı bana ait ve çok farklı ve çok özel gelin ayakkabısı modelleri olacak. 2014 yaz sezonu için Vakko Couture ekibiyle birlikte, çok uzun bir süreçte hazırlanmış çok özel bir koleksiyon oldu. Bu sıralar onun çalışmaları ve heyecanı içindeyim.

Ben şimdilik Pınar’dan bu kadar söz etmiş olayım. Zira birlikte hazırladığımız proje için de dönüp dönüp illa bir iki kelam edeceğim hakkında; ancak şu an  daha fazlası için aşağıda paylaşacağım iletişim bilgilerinin size faydası olabilir.

İletişim:

 

 


%d bloggers like this: