Ökçeler Üstünde

February 26, 2014
Ökçeler Üstünde

Onca zamandır ayakkabılar üstüne yazarken, ökçelere değinmemek olmazdı. Ayakkabı tutmuzun büyük ölçüde nedeni ökçelerin ve ökçe yüksekliğinin kattığı estetik duruş olduğunu gözardı edemeyiz öyle değil mi?  (P.S.: Anketi oylamayı unutmayın!)

Christian Louboutin

Christian Louboutin – Flats

Düz ayakkabı tutkunu musun? Spor, babet pek fark etmez aslında. Hala Converse’lerinden vazgeçemiyor olsan dahi, üzgünüm ama senin de bir ökçe yükseltisine ihtiyacın var. Ayak ve iskelet yapının sağlığını korumak adına sana ideal bir ökçe yüksekliği veremem. Çünkü hepimizin ayak oyuntusundaki farklılık, yarım santimlik dahi olsa, giymemiz gereken ideal ökçe yüksekliğini etkiliyor. Google’da yaptığım aramada karşıma çıkan ilk görüntüyle ne demek istediğimi açıklayabilirim sanıyorum:

Günlük yaşam hızımıza en uyumlu ökçe yüksekliği ise 50-85 mm. arasında. Ancak bu yükseklikteki her ayakkabı da sağlıklı mı? Hayır.  Ayakkabının hakiki deri olması ayak sağlığıyla ilgili ana faktörlerden biri olsa da konumuz gereği burada sayacaklarımız topuğun formu, dengesi ve tabanın ayağı boşluk bırakmaksızın kavrayışı.

Christian Louboutin - 85mm.

Christian Louboutin – 85mm.

Sınırlarımızı biraz zorlayalım mı? İş yaşantısının vazgeçilmezi olduğu gibi sokak modasının da vazgeçilmezlerinden birine dönüşen stiletto modellerinde en çok karşımıza çıkan 100mm’lik ökçe yüksekliğidir.

Kimileri için oldukça giyilebilir bir ökçe olsa da, benim tabirimle kilo fazlalığı olmayan, ayak bileğinde ya da omurgasında hiçbir sakatlık bulunmayan kadınların uzun saatlerce rahatlıkla giyebilecekleri ökçe yüksekliğinin üst sınırı budur.

Christian Louboution - 100mm.

Christian Louboution – 100mm.

Ahoy kaptan! İşin içine seksapalite girdikçe o ökçeler yükselir, işin rahatı kaçar, ökçe üstünde geçirilebilen huzurlu saatler azalır. 100mm. ile 120mm. arasında ne fark var, diyebilirsin. Benim yanıtımsa, “Üzerinde geçirdiğin saatlerin farkı var,” olacak.

Christian Louboutin - 120mm.

Christian Louboutin – 120mm.

150mm. ve üstü topuk boyu tercih edenler için söyleyecek sözümün kalmadığı aşikar. Yalnızca cesaretlerinden ötürü reverans yapmak düşüyor bana 🙂 Öte yandan şunu da atlamak istemiyorum: Giydiğiniz ayakkabının ökçe yüksekliğini bildiğiniz gibi platform yüksekliğini de muhakkak bilin. Platform, en miniğinden dahi olsa, her zaman için ayağınızı destekleyici bir detaydır.

Christian Louboutin - 150mm.

Christian Louboutin – 150mm.

Hadi bunca lafın üstüne dönüp kendime bir sorayım: SHUKINESHU’nun ideali nedir?

Günlük ayakkabılarımın çoğu ayak oyuntusunu koruyacak yapıya sahip olmayan dümdüz oxfordlardan oluşuyor. Bunun dışındaki ayakkabılarımın çoğu ise 80mm.-120mm. arasındaki ökçe yüksekliklerine sahip. Beni aylarca yatarak tedaviye zorlamış bir belfıtığım, 7 defa yırttığım sağ ayak bileği tendonlarım ve fazla kilom da cabası.

Bunlara rağmen verebileceğim son bir tavsiye var: Uzun saatlerinizi yüksek ökçelerin üstünde geçirdikten sonra birdenbire dümdüz ayakkabılara ya da çıplak ayağa geçiş yapmayın. Evinizde giyebileceğiniz en azından 30mm. ökçesi bulunan bir terliğiniz mutlaka olsun ki ayağınızı birden şoklamayın.

[polldaddy poll=7831891]

 


%d bloggers like this: