Satchel Markaları Karşılaştırması: #1 The Cambridge Satchel Company

March 7, 2014
Satchel Markaları Karşılaştırması: #1 The Cambridge Satchel Company

Günlük hayatında benim gibi satchel modellerinden vazgeçemeyenler için önde gelen üç satchel markasını karşılaştırmak istedim. Serinin ilk yazısı elbette satchel deyince akla ilk gelen marka olan İngiliz The Cambridge Satchel Company hakkında.

Satchelları özel yapanın ne olduğuna bakacak olursak 17. yüzyıldan beri yeri doldurulamayan bir aksesuar olmasını söylemekle başlayabiliriz sanırım. Son dönemde ulaştığı popüleritenin üzerini çizecek olursak, zamansızlık bu çantaların bir trend olmaktan ziyade bir tarzın simgesi olmalarının en önemli nedeni.

Uzun yıllardır dönüp dolaşıp edindiğim çantaların farklı boylarda üretilmiş satchel modelleri olmaları, bu çantalarla yaşadığım rahatlık artık ihtiyaçlarımı boyutuyla da tamamen karşılayabilecek bir çanta edinmenin vaktinin geldiğini gösterdi. Yanımdan eksik olmayan kitaplar, aradığımı elimi attığım gibi bulma ihtiyacı, ama bunun yanı sıra çuval gibi içine herşeyi almayacak ebatlarda bir çanta arayışı derken de dönüp dolaşıp soluğu satchellar arasında almamak da imkansızdı. O zaman hadi başlayalım okumaya!

The Cambridge Satchel Company’ye gelecek olursak; 2008’de Julie Deane ve kızı tarafından kurulan The Cambridge Satchel Company, satchel denilince akla ilk gelen marka. The Cambridge Satchel Company ’ye ait modeller 11-15 inç arasında değişen ebatlarda. Bunun yanısıra markanın sapı olan standart modeli ise batchel olarak adlandırılmakta ve 15 inç boyutunda üretilmekte. Ben de tercihimi bu modelden yana kullanmıştım.

Tamamen el yapımı olarak üretilen bu çantalar sık sık özel koleksiyonlarda yeni detaylarla karşımıza çıkıyor. Öte yandan üretilen modeller arasında benim de hayranı olduğum bir müzik çantası (The Music Bag) ve sandık modelleri de var. 2013 yılında da günlük kullanıma daha uygun omuz çantası modelleri koleksiyona eklendi. Markanın en özel yanıysa çantanın üzerine isim/mesaj yazdırarak kişiselleştirme olanağınızın olması.

Türkiye’de bildiğim kadarıyla kısa bir süre için Harvey Nichols’ta satışa sunulan markaya şu anda Room Teşvikiye’den ulaşmak mümkün. Ancak ben çantayı İngiltere’den getirterek, yanlış hatırlamıyorsam yaklaşık bir 160 TL’de gümrük parası ödemek zorunda kalmıştım. Yani çanta bana İngiltere’den alınabilecek 2 çanta parasına mal oldu diyebilirim.

Çantamı ne kadar severek kullanıyor olsam da kapağın çıtçıt değil de tokalı olması kullanımı zorlaştırıyor. Görmeden almaya kalkarsanız web sayfasında benim satın alırken denk gelmeyen bu detay sizin önceden aklınızda olsun 😉

2014 yaz koleksiyonuna ait

2014 yaz koleksiyonuna ait

 

Çanta: The Cambridge Satchel Company, Ayakkabılar: Studio Rain

Çanta: The Cambridge Satchel Company, Ayakkabılar: Studio Rain

Aklınıza takılan başka sorular olursa onları da yanıtlamaya çalışırım, dilediğiniz gibi sorabilirsiniz 🙂

Zatchels →

Stella Rittwagen →


%d bloggers like this: