Feltthink by Sabri Tunca

March 8, 2014
Feltthink by Sabri Tunca

Sanırım yaşadığımız dönemle ilgili en sevdiğim şey artık daha az yadırgayan bakışlar altında istediğimiz kimliğe bürünebiliyor olmak. Bir masal kahramanı mı yoksa bir çizgi film karakteri mi olmak istiyorsunuz, yalnızca karar verin yeter. Olmak istediğiniz şey aslınızdır gerçekte. Sadece aslını yaşayabilmesi için insanın biraz çaba gerek. Ne dersiniz, belki Sabri Tunca’nın tasarımları arasında sizi yansıtan bir şapka da vardır. Ben kendiminkini aylar evvel buldum!

Sabri Tunca’nın şapka tasarımlarıyla yine çıktığım şu meşhur tasarımcı arayışlarından biri esnasında tanıştım. Bilmiyorum, belki benimdir kör cahil olan, sizler çoktan bu harikulade objelerle karşılaşmışsınızdır. Bu şapkaların hepsini kullanabilecek kadar cesur değilim yazık ki, ancak içlerinden bana göz kırpanlar, başıma geçirmek istediklerim çokça. Alice’in Harikalar Diyarı’na girmek benim de hakkım değil mi?

İşte bu şapkalara bakınca düşündüğüm tam olarak bu: Sabri Tunca’nın tasarımları Alice’in Harikalar Diyarı’na açılan kapı! O zaman ben de Alice’im!

 

Ya da bir büyücü…

 

Peki kimdir Sabri Tunca dersek ve markasıyla ilgili biraz bilgi almak istersek , buyrun kendisinden dinleyelim:

1986 yılında Asitane’de dünyaya gelen Sabri Tunca, takvimler 2008’i gösterdiğinde keçe sanatıyla tesadüfen tanıştı ve tanıştığına çok da memnun oldu. En çok inandığı deneme-yanılma yöntemiyle kendi kendini geliştirdi. Az çok yanıldı ama yine de çok denedi. Hobi olarak başladığı keçe sanatı, kısa zamanda “her şeyin keçeden olduğu bir dünya” noktasına kadar vardı. Bu yüzden üretimlerini “Feltthink” adı altında toplarken “Felt everything” sloganını kullandı. Somut kavramlarla ancak anlamı değiştirildiğinde ya da bozulduğunda ilgilenen sanatçı; özgür, deneysel ve kategorilere bulaşmadan yaptığı çalışmalarla zihnindeki fantastik dünyayı renklerin dilinde anlatma gayretinde. 

Şu an için “Dünyadaki herkesin ulaşması gereken bir şapkası vardır” düşüncesiyle şapka odaklı çalışsa da, aksesuara da önem veriyor ve zamanla daha farklı şeyler yapmayı hayal ediyor. Hayallerini kurar ve durmadan üretirken çalışmalarına Tophane’deki atölyesinde devam ediyor.

Tasarımcının ürünlerine atölyesinden, Sopsy’den ve Etsy’den ulaşabilirsiniz. İşte gereken bilgiler:

Facebook: https://www.facebook.com/FeltThink

Sopsy: http://www.feltthink.sopsy.com

Etsy: http://www.etsy.com/shop/Feltthink


%d bloggers like this: