DİYETTE AKŞAM YEMEĞİ: DURAK “DEN CAFE”

March 25, 2014
DİYETTE AKŞAM YEMEĞİ: DURAK “DEN CAFE”

Diyetteyseniz öğünlerinizi ev dışında yemek bir işkence haline gelebiliyor. Hele ki Türk mutfağı gibi bol yağ kullanan ya da yolu kebaptan geçen restoranlarda yemek zorunda kalıyorsanız işiniz iyice güçleşiyor. Çoğumuz zeytinyağlı taze fasülyenin suyuna ekmek banmaya ya da en güzelinden pişmiş bir et dönere hayır diyemeyiz; ancak diyetteysek ve arkadaşlarımızla dışarı çıkmışsak artık çorba ve salataya talim etmekten daha fazla alternatife sahibiz.

Öncelikle yazıdaki amacım kesinlikle Türk mutfağına laf söylemek değil; ama kabul edelim, mutfağımız form korumak adına oldukça tehlikeli. Son bir hafta boyunca gerek öğlen yemeklerimi gerek akşam yemeklerimi dışarıda yemek zorunda kaldım. Aslında bundan pek de şikayetçi değilim. Etle arası pek iyi olmayan ve doktoru tarafından protein diyetine sokulmuş olan ben için, balıkla geçen öğünlerin bir süre sonra sıkıcı hale gelmesinden çokça korkuyorum. O nedenle dışarıda yemek, en azından farklı sunum alternatifleri dolayısıyla daha keyifli geçiyor.

Geçtiğimiz cumartesi akşamı Pınar Arkun ve Meltem Kaymak ile Den Cafe‘de akşam yemeğindeydik. Şu sıra restoranların balık(!) menülerini test eden ben için güzel bir deneyim oldu. Doktorumun verdiği akşam yemeği menüsü çorba+et/balık/tavuk+yeşillik+2 dilim tam buğday ekmeği  (salata, brokoli, vs. yeşil aklınıza ne geliyorsa) dörtlüsünden oluşuyor. Böylelikle hem insülin direncim için hem de demir eksikliği anemim için bir öğünde üç artı birden alıyoruz.

den cafe bakla çorbasıDEN‘deki akşam yemeğimizde Meltem’le birlikte bakla çorbasını denedik. Normal şartlarda ağzıma bakla koymayan ben, bu çorbayı çok sevdim; ancak baklanın kabuğunun dilde bıraktığı pürüzlü tattan pek hoşlandığımı söyleyemeyeceğim. Öte yandan bakla çorbasını her zaman menüde bulmanız mümkün değil; daha güzeli menüde “günün çorbası” yer aldığından yeni deneyimlere açık olduğunuz müddetçe burada çorba içmekten büyük keyif alacaksınız gibi görünüyor.

den cafe somon balık diyet sofrabaşı

den cafe somon balık diyet sofrabaşı

 Menüde yer alan fırın somon ve mevsim sebzeleri seçimine yöneldiğimde açıkçası içerikteki sebzeleri sormak aklıma gelmemişti; sorsaymışım iyi edermişim halbuki 🙂 Fırın somonun yanında servis edilen haşlanmış sebzeler şu şekilde: 2 dilim kereviz, ikiye bölünmüş bir parça enginar, 4 parça havuç, bir adet taze patates, 3-4 adet cherry domates, brokoli. Herşey muhteşemdi; taki sıra kereviz ve kerevizin tadının içine işlediği havuçlara gelinceye dek… İşte bu nedenle keşke o sebzeler hangi sebzeler diye sorsaymışım, yemeğimi yerken biraz da limon suyu isteyip o sebzeleri azıcık tatlandırsaymışım demeden duramadım. Öte yandan 10 üzerinden 8’i kaptı mı kaptı ya ona bakalım. Evde yeseydim menüm mutlaka şu ikisinden birine benzeyecekti:

somon balık diyet sofrabaşı

diyet sofrabaşı

DEN CAFE:

Adres: Mim Kemal Öke cad. 1/d, Nişantaşı – Telefon: +90 212 224 24 70/ 71
Hafta içi 08:00- 24.00 – Cuma-Cumartesi 08.00-01.00 – Mutfak kapanış saati: 23.00


%d bloggers like this: